Jak uchronić dziecko przed porwaniem?
Najgłośniejsze porwania dzieci
11-letnia Julia z Łodzi bawiła się z rówieśnikami w pobliżu domu, gdy do grupki dzieci podszedł mężczyzna i poprosił o pomoc w poszukiwaniu psa. Dziewczynka zostawiła plecak i odeszła z mężczyzną, po czym odjechała z nim samochodem. Julia po kilku godzinach została odnaleziona w pobliżu domu i nie odniosła żadnych obrażeń, poza psychicznymi konsekwencjami porwania.
Cała Polska żyła także sprawą 10-letniej Mai z Wołczkowa k. Szczecina. Została uprowadzona w pobliżu domu, gdy wracała ze szkoły. Auto z dzieckiem i porywaczem zostało odnalezione przy niemieckiej autostradzie. Ta historia również szczęśliwie się zakończyła. Porywaczami byli recydywiści, z wyrokami skazującymi, m. in. za uprowadzenia dzieci. Niestety 11- letni Sebastian z Katowic do domu nie powróci nigdy. W ubiegłym roku został porwany i zamordowany.
Najtroskliwszy rodzic nie jest w stanie pilnować swojej pociechy przez całą dobę. A więc jak uchronić dziecko przed porwaniem? Gdy dziecko idzie do szkoły lub na dodatkowe zajęcia, jest poza Twoją kontrolą. Wielokrotnie się zdarzało, że pedofil zaczepiał np. 8-letnie dziecko na boisku szkolnym, pod budynkiem lub na placu zabaw. Miejsce nie ma znaczenia, bo do porwania może dojść wszędzie, nawet gdy jesteście razem i na sekundy skierujesz wzrok w inną stronę.
Elizabeth Smart w wieku 14 lat została porwana z własnej sypialni, ale przestępca pracował wcześniej w jej domu, i znał dobrze plan budynku. Była zastraszana, głodzona oraz wielokrotnie gwałcona. Po wielu miesiącach poszukiwań dziewczynka wróciła do domu. Wielu rodziców zastanawia się, jak zapobiec porwaniu dziecka. Agencja detektywistyczna AM Detektyw podpowiada w dalszej części artykułu, jakich zasad należy się trzymać.
Dziecko jest z natury ufne
O ile skala porwań w Polsce nie jest duża, na świecie są to niepokojące statystyki. Ryzyko istnieje jednak zawsze. Dziecko jest z natury bardzo ufne i skore do pomocy. Nie postrzega świata w kategorii dobra i zła. Nie ma świadomości tego, że ktoś mógłby je skrzywdzić. Ty jesteś całym światem dziecka i jego pierwszym nauczycielem życia. Wyjaśnij, że nie wszyscy ludzie są dobrzy, nawet gdy wyglądają bardzo sympatycznie i wskaż na konkretne sytuacje.
Wyjątkiem od reguły są sytuacje, gdy dziecko doznaje przemocy w rodzinie, co kształtuje postawę nieufności wobec ludzi. W Polsce najczęściej dochodzi do uprowadzeń rodzicielskich, o których pisaliśmy. Druga grupa to porwania dzieci przez osoby obce. W 2019 roku liczba zaginięć wynosiła 2110, z czego przeważającą liczbę zaginionych stanowili nastolatkowie. Młodsze dzieci są ofiarami porwań rodzicielskich, ale także porwań przez obce osoby. Co roku zgłaszanych jest kilka tysięcy zaginięć. Niestety 5% dzieci ginie bezpowrotnie.
Jak uchronić dziecko przed porwaniem?
• Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, potrzebny jest dłuższy trening, by wypracować pewne nawyki. Stres blokuje nasze umiejętności. Jednorazowa pogawędka z dzieckiem nie wystarczy. Prewencja, walka, krzyk- kluczowe umiejętności powinny być podparte umiejętnościami miękkimi, takimi jak asertywność, wiara w siebie. Zauważ, że porywacz atakuje często dzieci ciche, zaniedbane, niedopilnowane. Przestępcy nie lubią głośnych i pewnych siebie dzieci.
• Naucz dziecko zwracania na siebie bezpośredniej uwagi podczas próby porwania. Niech krzyczy, kopie, robi hałas. Warto nauczyć dziecko, by poprosiło o pomoc przechodniów, jeśli ma możliwość.
• Wzmacniaj osobowość dziecka. Zadbaj o to, by wasza relacja oparta była na zaufaniu, szczerości i poczuciu bezpieczeństwa. Nie bagatelizuj słów dziecka, mówiąc „wyolbrzymiasz, wydaje ci się”.
• Bądź świadomy tego, jakie treści przegląda dziecko w Internecie i z kim się komunikuje. Rozważ ograniczenia w Internecie, tzw. blokada rodzicielska.
• Naucz dziecko podstawowych informacji o sobie: adres zamieszkania, imię i nazwisko.
• Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego w żadnym miejscu np. pod sklepem, nawet na minutę. Małe dzieci giną z powodu braku należytej opieki.
• Ustalcie plan działania na wypadek zagubienia się dziecka np. w galerii handlowej. Powinien być jasny i zrozumiały. Wystarczą sekundy, by Twoja pociecha zniknęła z zasięgu wzroku. To ogromny stres dla rodzica i dziecka oraz okazja dla porywacza. Ustalcie punkty kontrolne, np. określony sklep, pod którym będzie czekało. Sytuację może zgłosić ekspedientce. W kieszeni dziecka umieść nr kontaktowy. Ustalcie, że nie może oddalać się z ustalonego miejsca, gdy dorosły zaproponuje np. podwiezienie do domu.
• Na świecie znane są przypadki, gdy porywacz podbiega do matki i próbuje wyrwać jej dziecko. Jeśli spacerujecie w mało bezpiecznym miejscu, warto mieć w torbie gaz pieprzowy, który skutecznie obezwładni napastnika. Wy zaś zyskacie czas na ucieczkę i powiadomienie policji.
• Ustalcie rodzinne hasło bezpieczeństwa. Ta sztuczka rekomendowana przez policję, może ochronić przed porwaniem. Każda osoba, która chce gdzieś zabrać Twojego syna lub córkę, musi znać wasze hasło. Sprawca będzie zaskoczony i może odstąpić od planu. Osoba podająca się za wujka, ciocię czy koleżankę mamy, nieznająca rodzinnego hasła staje się podejrzana.
• Nie ubieraj dziecka w odzież z imieniem. Osoba zwracająca się po imieniu wzbudza ufność i sympatię.
• W sklepie miej pociechę zawsze na oku, niech podąża przed Tobą, by uniknąć porwania dziecka. Porywacz szuka okazji.
• Wyjaśnij dziecku, że:
-pod żadnym pozorem nie powinno niczego brać od obcych ludzi np. zabawek i słodyczy,
-pod żadnym pozorem nie może oddalać się z osobami obcymi oraz nie może wsiadać do ich pojazdu np. celem znalezienia chorego kotka czy obejrzenia zabawek, nawet jeśli o pomoc prosi sympatyczna pani, nastolatek lub starszy pan,
-nie powinno wierzyć w żadne historyjki osób obcych.
• Nie edukuj dziecka poprzez strach. Wskazuj na konkretne sytuacje. Nigdy nie strasz „panem policjantem” lub inną osobą, by uzyskać posłuszeństwo. W ten sposób zaszczepiasz w dziecku strach oraz myśl, że nikomu nie można ufać. W chwili zagrożenia nie zawoła o pomoc, nawet gdy obok będzie policjant lub straż miejska.
Powyższe zasady powinien znać każdy rodzic oraz opiekun, aby uchronić dziecko przed porwaniem.
Jeśli Twoje dziecko zostało porwane, i zagrożone jest jego zdrowie oraz życie, czas jest na wagę złota. Im szybciej rozpoczniesz poszukiwania, tym większe szanse na odnalezienie. Rodzice początkowo prowadzą poszukiwania na własną rękę, nie informując policji. Szybkie zgłoszenie zaginięcia dziecka oraz poszukiwania uzupełnione wnikliwym śledztwem detektywa, są kluczowe.
Agencja detektywistyczna AM Detektyw poszukuje osób zaginionych oraz przekazuje cenne informacje rodzinie oraz organom ścigania. Potrzebujesz pomocy? skontaktuj się z nami!